چرا کودکان دزدی میکنند

چرا کودکان دزدی میکنند

23 خرداد 1397

چرا کودکان دزدي مي کنند ؟
دزدي برخي کودکان به اين دليل است که چيزي را که دوست دارند و مي خواهند ، مي بينند و ديگر طاقت نمي آورند که صبر کنند.
دليل ديگر دزدي آن است که مي بينند دوستشان دزدي مي کند وآنان هم تشويق به دزدي مي شوند تا به اين ترتيب در گروه همسالان خود پذيرفته شوند، جرأت خود را نشان بدهند و توجه ديگران ، به ويژه دوستان خود را جلب کنند.
احتمال دزدي پول توسط کودکان وقتي بيشتر است که پول در خانه ولو باشد. يا کودکان مدت زمان زيادي را در خانه يا بيرون از خانه بدون نظارت بگذرانند و والدين از کار آنان بي خبر باشند.
از آنجا که کشف دزدي مشکل است ، زياد اتفاق مي افتد که کودکان دزدي مي کنند و مچشان هم گرفته نمي شود . بسياري از کودکان که دست به دزدي مي زنند به دزدي اقرار نمي کنند.
وقتي از آنان در مورد شي مذکور پرسش مي شود ، ممکن است ادعا کنند شي را که به خانه آورده اند قرض گرفته اند يا پيدا کرده اند ، والدين نيز ممکن است در مورد اين عمل واکنشي نشان ندهند مگر اينکه احساس کنند مي توانند ثابت کنند که دزدي کار فرزندشان است . حتي وقتي که کودکان لو مي روند، پيامد هاي اين کارشان ممکن است بعد از مدت طولاني صورت بگيرد. مسلماً اگر پيامدي وجود نداشته باشد يا با تأخير زياد انجام شود ، احتمال تداوم دزدي بيشتر خواهد بود.
گاهي کودکان که دزدي مي کنند مشکلات ديگري مانند پرخاشگري ، دروغگويي يا نا فرماني هم دارند و ممکن است با ساير کودکان خوب کنار نيايند و اعتماد به نفس پاييني داشته باشند. مشکلات يادگيري و ناسازگاري در مدرسه نيز در اين کودکان گزارش مي شود . که در اين صورت بايد از متخصصين کمک بگيريد.
وظايف والدين چيست ؟
 مراقب پول خودتان باشيد
مطمئن باشيد که مي دانيد دقيقاً چقدر پول درخانه داريد . يک فکر خوب اين است که پولتان را در جاي امني نگه داريد.
 يک سيستم پول توجيبي برقرار کنيد
اجازه بدهيد کودکتان با انجام وظايف مقرر ، پول تو جيبي به دست بياورد . او مي تواند برخي از چيزهايي را که دوست دارد با پولي که به دست آورده بخرد.
 کودکتان را در فعاليت هاي ديگر درگير کنيد
کودکتان را تشويق کنيد يک بازي يا سر گرمي داشته باشد . برخي کودکاني که دزدي مي کنند در زمان هاي فراغت غير از تماشاي تلويزيون کار ديگري ندارند انجام بدهند . فعاليت هايي را تشويق کنيد که با نظارت بزرگسالان انجام مي گيرد. اين فعاليت ها مي توانند شامل يادگيري يک ورزش جديد يا شرکت در يک برنامه هنري باشد.
چگونه مي توانيد کودکتان را از دزدي کردن نهي کنيد ؟
 مشکل را با خود کودک درميان بگذاريد
زماني که همگي آرامش داريد ، به کودکتان توضيح دهيد که دزدي کاري غلط و غير قانوني است. اين صحبت نبايد درست زماني اتفاق بيفتد که کودک چيزي را دزديده است. مطمئن باشيد کودکتان مي فهمد که دزدي يعني برداشتن بي اجازه چيزي که به او تعلق ندارد. به او بگوييد مي خواهيد اين کار را فوراً متوقف کند.
دزدي معمولاً منجر به از دست رفتن اعتماد ميان والدين و کودکانشان مي شود.
مختصر و آرام به او بگوييد که چگونه دزدي روي شما اثر مي گذارد و چرا شما فکر مي کنيد اين کار اشتباه است _ " کامران ، وقتي تو دزدي مي کني من عصباني و نا اميد مي شوم . اين کار باعث مي شود من به سختي به تو اعتماد کنم در مورد هر چيزي که تو داري بايد بررسي کنم که آن را از کجا آورده اي . "
 نظر کودک خود را بخواهيد
از کودک خودتان بپرسيد چرا اين احساس را دارد که بايد دزدي کند . بسياري از کودکان چيزي براي گفتن ندارند. بقيه سعي در عذرخواهي دارند يا ديگران را سرزنش مي کنند. از درگير شدن در اين جرو بحث با کودک که " بلي ، اما ....."پرهيز کنيد. به سادگي به او بگوييد که شما مي خواهيد از اين به بعد دست از دزدي بردارد.
 در مورد پيامد ها صحبت کنيد
اگر شک کرده ايد که کودکتان چيزي را نديده است از قبل تصميم بگيريد مي خواهيد چه کاري انجام دهيد. اولين پيامد اين است که کودک چيزي را برنداشته ، اگر هنوز آن را دارد به صاحبش برگرداند. اين کار با همراهي يکي از والدين به صاحب فروشگاه يا دوست مدرسه اي کودک انجام مي شود. اگر امکان بازگشت شئي وجود ندارد ، کودکتان اگر پول تو جيبي مي گيرد بايد پول آن را پرداخت کند يا براي پرداخت پول آن ، تکاليفي را انجام دهد. اگر کودکتان آنچه را که برداشته بر مي گرداند، از او تشکر کنيد.
در مورد پيامد ديگري براي دزدي ، تصميم گيري کنيد. پيامدهاي مناسب مي توانند شامل محروميت از يک فعاليت يا امتياز مانند بيرون رفتن با دوستان ، تماشاي تلويزيون يا بازي ها و فعاليت هاي خاصي باشد . به کودکتان بگوييد اگر شک کنيد که او چيزي را دزديده چه پيامد هايي را به کار خواهيد برد.
چگونه مي توانيد کودکتان را به راستگويي و قابل اعتماد بودن تشويق نمائيد ؟
 قوانين را توضيح دهيد
اين مسئوليت ا به عهده کودکتان بگذاريد که نشان دهد صداقت دارد ، نه اين که شما مسئول باشيد ثابت کنيد که او دزدي کرده است. يک قانون کوتاه مدت وضع کنيد که کودک اجازه دارد فقط چيزهاي متعلق به خودش را به خانه بياورد . يعني اجازه نداشته باشد چيزي را از کسي قرض بگيرد يا چيزي را براي دوستانش پيش خودش نگه دارد . اگر کودک فقط اجازه داشته باشد وسايل شخصي خود را به خانه بياورد ، شما مي توانيد متوجه شويد اگر چيز جديدي دزديده شده و همراه وسايل اوست ، عکس العمل نشان دهيد .
اين قانون را بايد تا زماني ادامه دهيد که به مدت سه ماه هيچ نوع دزدي صورت نگرفته باشد . مطمئن شويد کودکتان فهميده که بايد ثابت کند قابل اعتماد است.
 به او فرصت بدهيد
با دادن فرصت به کودک براي نشان دادن صداقت و قابليت اعتماد خود به او کمک کنيد بياموزيد که در برابر وسوسه دزديدن ، مقاومت کند.
براي مثال به او اجازه دهيد براي خريد به فروشگاه برود و مبلغي بيشتر از قيمت کالاهاي مورد نياز ، به او پول بدهيد.
راه ديگر براي کمک کردن به کودک براي يادگيري مقاومت در برابر وسوسه دزدي ، آزمايش صداقت است. به کودک بگوييد شما قصد داريد امتحان صداقت انجام دهيد اما زمان يا مکان آن را اعلام نکنيد . به او کمک کنيد ياد بگيرد اگر براي دزدي وسوسه شد چه کاري انجام بدهد . سعي کنيد مقدار کمي پول را در جايي قرار دهيد که مي دانيد کودک آن را مي بيند.
 کودکتان را به خاطر راستگويي و قابل اعتماد بودن تحسين کنيد
اگر کودک مقدار درست باقي مانده پول را به شما بر مي گرداند ، او را به خاطر صداقت و قابل اعتماد بودنش تحسين کنيد. در ضمن مي توانيد با دادن يک جايزه مثل انتخاب يک نوار ويدئويي يا اينکه اجازه داشته باشد دوستش را براي بازي به خانه بياورد ، به او پاداش بدهيد.
چگونه بايد با دزدي کردن کودکتان برخورد کنيد ؟
 بر اساس شک خود عمل کنيد
اگر متوجه مي شويد پول يا اشياء ديگري گم شده اند يا چيزي در وسايل کودک پيدا مي کنيد که مال او نيست ، فوراً دست به کار شويد . منتظر مدرک نشويد چون هميشه نمي توان ثابت کرد که کودک دزدي کرده است.
 موضوع و پيامد آن را به کودک بگوييد
موضوع را با کودک در ميان بگذاريد _ " من امروز 5000 تومان در کيفم داشتم اما حالا نيست تا اين لحظه فقط من و تو که در اين خانه بوده ايم ". از او نخواهيد اقرار کند چون در اين صورت ممکن است دروغ بگويد.
به کودک بگوييد اگر هنوز چيزي را که برداشته است ، دارد آن را برگرداند . صرف نظر از اين که کودک شي ء دزدي را بر مي گرداند ، مشکل را به او بگوييد _ " آرش ، تو مي داني که نبايد بدون اجازه پول برداري ، اين يعني دزدي " _ و پيامد _ " امروز اجازه نداري با کامپيوتر بازي کني . " به اعتراض ها و ادعاي بي گناهي او توجه نکنيد . در مورد موضوع با کودک وارد جرو بحث نشويد . فقط پيامدها را اجرا کنيد. شايد اين کار خشن به نظر برسد ، اما در غير اين صورت کودک اجازه پيدا مي کند دزدي را ادامه دهد که اين کار مشکل بيشتري به همراه خواهد داشت.
به توافق خود پايبند باشيد و در زمان مقرر فعاليت يا امتياز مربوطه را به او باز گردانيد . ممکن است لازم شود يک پيامد را بارها استفاده کنيد تا وقتي که کودک ياد بگيرد صادق و قابل اعتماد باشد.
اگر دزدي ادامه داشت چه بايد کرد ؟
اگر دزدي در منزل هميشگي است يا بيرون از خانه هم رخ مي دهد ، آماده باشيد تا موضوع و روش مقابله با آن را با تمام کساني که دزدي کودک با آنها ارتباط پيدا مي کند در ميان بگذاريد . اين افراد بستگان ، آموزگاران و حتي صاحب فروشگاه محله مي توانند باشند تا از نزديک مراقب کودک شما باشند. مدتي طول مي کشد تا کودکان ياد بگيرند در برابر وسوسه دزدي مقاومت کنند. اغلب اوقات بستن يک قرارداد ( تفاهم نامه ) با کودک کمک کننده است ( مثال را ببينيد ).
قرارداد صداقت و اعتماد
من ................... براي مدت 4 هفته از سوم خرداد با شرايط زير موافقت مي کنم :
1. من هر روز تا ساعت 4 از مدرسه به خانه بر مي گردم.
2. من از مدرسه مستقيم به خانه مي آيم و در روزهاي مدرسه به مرکز خريد نزديک نمي شوم.
3. من چيزي را که مال خودم نيست از والدين يا اشخاص ديگر بر نمي دارم، که مي تواند شامل پول و يا هر چيز ديگر شود.
ما................. با موارد زير موافقيم :
1. يکي از ما در روزهاي مدرسه بايد تا ساعت 4 به خانه برسيم که از مريم استقبال کنيم .
2. ما هر روز در دسترس مريم هستيم تا در موارد لزوم براي انجام تکاليف به او کمک کنيم .
3. ما بايد به خاطر رعايت شرايط اين قرارداد به مريم پاداش بدهيم. ( پاداش ) هر روزي که مريم اين شرايط را رعايت کند ، مي تواند 1000 تومان بيشتر از پول تو جيبي روزانه دريافت کند.
 (‌پيامد ها / جريمه ها )
اگر مريم شروط يک يا دوي اين قرارداد را رعايت نکند ، براي هر قانون زير پا گذاشته شده 1000 تومان جريمه مي شود . اگر قانون شماره 3 را بشکند ، تمام امتيازهاي به دست آورده تا آن تاريخ را از دست خواهد داد و تا 3 روز امتياز نخواهد گرفت.
امضا و نام کودک تاريخ
امضا و نام والدين تاريخ
ساير راه کارها
• به کودک توضيح دهيد اگر راست بگويد و اعتماد شما را جلب کند مي تواند امتياز بگيرد.
• به کودک خود بگوييد امتيازات را مي تواند به يک پاداش روزانه يا يک پاداش بزرگ تر در پايان هفته تبديل کند . تصميم بگيريد کودک چه مدت بايد صادق باشد تا يک امتياز به دست آورد ، چند امتياز بايد داشته باشد تا به يک پاداش برسد ، و پاداش او چه خواهد بود . به کودک خود بگوييد اگر به هدف مقرر برسد چه چيزي را به دست مي آورد.
• تصميم بگيريد وقتي حدس مي زنيد که کودکتان چيزي را دزديده چه کار خواهيد کرد . اولين پيامد اين است که اگر کودک هنوز شيء دزدي را دارد آن را به صاحبش برگرداند ، پيامد هاي اضافي مي تواند شامل حذف يک فعاليت يا امتياز باشد همانطور که قبلاً شرح داده شد يا اگر کودکتان پول تو جيبي دريافت مي کند ، پيامد مي تواند يک جريمه مالي باشد در مورد کودک زير 10 سال مي توانيد هر بار که چيزي را مي دزدد به عنوان يک پيامد فوري از اتاق خلوت استفاده کنيد . به کودکتان بگوييد اگر دزدي کند از چه پيامد هايي استفاده مي کنيد.
• يک قرارداد کتبي بنويسيد تا شما و کودکتان امضا کنيد. قرارداد يک توافق است که اعلام مي کند از کودک شما انتظار مي رود چه کارهايي انجام دهد و چه پاداش ها و پيامد هايي به دنبال آن اعمال مي شود.
• يک جدول درست کنيد تا امتيازات به دست آمده را ثبت کنيد . جدول را جايي بچسبانيد که ديدنش براي شما و کودکتان آسان باشد ، مثل در يخچال .
• هر روزي که کودکتان دزدي نمي کد ، امتيازات را روي جدول بزنيد . کودکتان را به خاطر صداقت و قابل اعتماد بودن تحسين کنيد.
• اگر مشکوک مي شويد که کودک چيزي را دزديده است ، مدت زماني به او امتياز ندهيد. به کودکتان مشکل و پيامد آن را بگوييد _ " مريم ، فکر مي کنم تو براي اين مجله پول پرداخت نکرده اي ، اينکار دزدي است . ما همين الان به فروشگاه مي رويم ، و تو آن را پس مي دهي ، اين هفته هم اجازه نداري با برادرت به سينما بروي . " پيامد ها را همانطور که قبلاً توصيف شد به کار ببريد.
• در پايان مدت مورد توافق ، تعداد امتيازاتي را که کودک به دست آورده حساب کنيد . اگر او به هدف رسيده است ، پاداشش را بدهيد.
• اگر کودک به هدف نرسيده ، به او پاداش ندهيد ، ولي امتيازهاي به دست آورده را هم از او پس نگيريد.
• وقتي کودک بيرون است در هفته يکي دو بار اتاقش را بررسي کنيد . دنبال پول يا وسايلي بگرديد که شما پولشان را پرداخت نکرده ايد و به کودکتان هم پولي براي خريد آنها نداده ايد . اين کار ممکن است دخالت به نظر برسد ، اما شما بايد مطمئن شويد که کودکتان صداقت دارد.
• وقتي کودک خيلي راحت به هدف مي رسد ، شرايطي براي رسيدن به امتيازات را سخت تر کنيد. يعني تدريجاً تعداد امتيازاتي که کودک بايد کسب کند تا جايزه بگيرد را افزايش دهيد . سپس به تدريج مدتي را که کودک شما نبايد دزدي کند تا به پاداش برسد را زياد کنيد ، اين کار را تا وقتي ادامه دهيد که بتوانيد قرارداد و جدول را کنار بگذاريد.
• اگر هنوز به کودک مشکوک هستيد که دزدي مي کند او را زير نظر بگيريد و پيامد ها را به کار ببنديد.
• تحسين کودک را به دليل صداقت و قابليت اعتماد بودنش ادامه دهيد.
• براي اطمينان از اين که کودکتان نشان دهد راستگو و قابل اعتماد است ، حداقل بايد 3 ماه دزدي رخ نداده باشد. در اين هنگام ، مي توانيد يک شام خانوادگي مخصوص يا يک گردش بيرون از منزل را ترتيب بدهيد و موفقيت کودکتان را براي رسيدن به هدف مورد نظر جشن بگيريد.
• اگر مشکل باز هم ادامه يافت از يک متخصص کمک بگيريد.
گام هاي کليدي
• بر کودک نظارت داشته باشيد و او را در فعاليت هايي که با نظارت بزرگسالان صورت مي گيرد مشغول کنيد .
• اجازه دهيد کودک به خاطر انجام وظايف پول تو جيبي بگيرد و تشويقش کنيد که آنها را پس انداز کند.
• براي کودک توضيح دهيد دزدي چيست و چرا مشکل به حساب مي آيد.
• به کودک بگوييد که بايد دزدي را کنار بگذارد.
• در مورد پيامد ها ي دزدي صحبت کنيد.
• به کودک فرصت بدهيد تا نشان دهد که قابل اعتماد است.
• کودک را به خاطر صداقت و قابل اعتماد بودن تحسين کنيد.
• اگر حدس مي زنيد کودک دزدي کرده است فوراً دست به کار شويد.
• به کودک بگوييد چيزي را که دزديده برگرداند و پيامدي را براي عمل ناپسندي که انجام داده اجرا کنيد.