شبکه آموزشی و تخصصی ایران پرونت


آخرین مطالب

قابل توجه کلیه مراکز روزانه استان قابل توجه کلیه مراکز روزانه استان
سلام همکار خوب. نامه تعطیلات تابستانی پیوست می باشد
دانلود فایل های پیوست :
- دانلود پیوست اول
- دانلود پیوست دوم

قابل توجه کلیه مراکز استان قابل توجه کلیه مراکز استان
سلام همکار خوب لطفا عکس پیوست را مشاهده نموده اطلاعات تکمیلی در سایت انجمن بزودی اطلاع رسانی خواهدشد.باتشکر انجمن
قابل توجه کلیه مراکز روزانه و شبانه روزی و واگذاری پرونده های مشهد قابل توجه کلیه مراکز روزانه و شبانه روزی و واگذاری پرونده های مشهد
سلام همکار خوب لطفا فایل پیوست را که در خصوص آمار و اطلاعات زمان بندی شده است را، مطالعه و بعد از پر کردن به ایمیل خانم حاتمی ارسال نمایید. مهلت ارسال تا 97/03/31 می باشد. باتشکر انجمن hatami.s.1982@gmail.com شماره تماس خانم حاتمی 09153226269
دانلود فایل های پیوست :
- دانلود پیوست اول

فوری. فوری.فوری. فوری. قابل توجه کلیه مراکز شبانه روزی استان خراسان رضوی فوری. فوری.فوری. فوری. قابل توجه کلیه مراکز شبانه روزی استان خراسان رضوی
سلام همکارخوب. لطفا فایل پیوست را پرکرده و تا فردا برای خانم بهادری ارسال نمایید.(تمام آزادها. مازادها و پشت نوبتیها نوشته شود.) باتشکر انجمن.
دانلود فایل های پیوست :
- دانلود پیوست اول

چرا کودکان دزدی میکنند چرا کودکان دزدی میکنند
مهدکودک و آمادگي آريا - 1397/03/23 - اخبار
چرا کودکان دزدي مي کنند ؟
دزدي برخي کودکان به اين دليل است که چيزي را که دوست دارند و مي خواهند ، مي بينند و ديگر طاقت نمي آورند که صبر کنند.
دليل ديگر دزدي آن است که مي بينند دوستشان دزدي مي کند وآنان هم تشويق به دزدي مي شوند تا به اين ترتيب در گروه همسالان خود پذيرفته شوند، جرأت خود را نشان بدهند و توجه ديگران ، به ويژه دوستان خود را جلب کنند.
احتمال دزدي پول توسط کودکان وقتي بيشتر است که پول در خانه ولو باشد. يا کودکان مدت زمان زيادي را در خانه يا بيرون از خانه بدون نظارت بگذرانند و والدين از کار آنان بي خبر باشند.
از آنجا که کشف دزدي مشکل است ، زياد اتفاق مي افتد که کودکان دزدي مي کنند و مچشان هم گرفته نمي شود . بسياري از کودکان که دست به دزدي مي زنند به دزدي اقرار نمي کنند.
وقتي از آنان در مورد شي مذکور پرسش مي شود ، ممکن است ادعا کنند شي را که به خانه آورده اند قرض گرفته اند يا پيدا کرده اند ، والدين نيز ممکن است در مورد اين عمل واکنشي نشان ندهند مگر اينکه احساس کنند مي توانند ثابت کنند که دزدي کار فرزندشان است . حتي وقتي که کودکان لو مي روند، پيامد هاي اين کارشان ممکن است بعد از مدت طولاني صورت بگيرد. مسلماً اگر پيامدي وجود نداشته باشد يا با تأخير زياد انجام شود ، احتمال تداوم دزدي بيشتر خواهد بود.
گاهي کودکان که دزدي مي کنند مشکلات ديگري مانند پرخاشگري ، دروغگويي يا نا فرماني هم دارند و ممکن است با ساير کودکان خوب کنار نيايند و اعتماد به نفس پاييني داشته باشند. مشکلات يادگيري و ناسازگاري در مدرسه نيز در اين کودکان گزارش مي شود . که در اين صورت بايد از متخصصين کمک بگيريد.
وظايف والدين چيست ؟
 مراقب پول خودتان باشيد
مطمئن باشيد که مي دانيد دقيقاً چقدر پول درخانه داريد . يک فکر خوب اين است که پولتان را در جاي امني نگه داريد.
 يک سيستم پول توجيبي برقرار کنيد
اجازه بدهيد کودکتان با انجام وظايف مقرر ، پول تو جيبي به دست بياورد . او مي تواند برخي از چيزهايي را که دوست دارد با پولي که به دست آورده بخرد.
 کودکتان را در فعاليت هاي ديگر درگير کنيد
کودکتان را تشويق کنيد يک بازي يا سر گرمي داشته باشد . برخي کودکاني که دزدي مي کنند در زمان هاي فراغت غير از تماشاي تلويزيون کار ديگري ندارند انجام بدهند . فعاليت هايي را تشويق کنيد که با نظارت بزرگسالان انجام مي گيرد. اين فعاليت ها مي توانند شامل يادگيري يک ورزش جديد يا شرکت در يک برنامه هنري باشد.
چگونه مي توانيد کودکتان را از دزدي کردن نهي کنيد ؟
 مشکل را با خود کودک درميان بگذاريد
زماني که همگي آرامش داريد ، به کودکتان توضيح دهيد که دزدي کاري غلط و غير قانوني است. اين صحبت نبايد درست زماني اتفاق بيفتد که کودک چيزي را دزديده است. مطمئن باشيد کودکتان مي فهمد که دزدي يعني برداشتن بي اجازه چيزي که به او تعلق ندارد. به او بگوييد مي خواهيد اين کار را فوراً متوقف کند.
دزدي معمولاً منجر به از دست رفتن اعتماد ميان والدين و کودکانشان مي شود.
مختصر و آرام به او بگوييد که چگونه دزدي روي شما اثر مي گذارد و چرا شما فکر مي کنيد اين کار اشتباه است _ " کامران ، وقتي تو دزدي مي کني من عصباني و نا اميد مي شوم . اين کار باعث مي شود من به سختي به تو اعتماد کنم در مورد هر چيزي که تو داري بايد بررسي کنم که آن را از کجا آورده اي . "
 نظر کودک خود را بخواهيد
از کودک خودتان بپرسيد چرا اين احساس را دارد که بايد دزدي کند . بسياري از کودکان چيزي براي گفتن ندارند. بقيه سعي در عذرخواهي دارند يا ديگران را سرزنش مي کنند. از درگير شدن در اين جرو بحث با کودک که " بلي ، اما ....."پرهيز کنيد. به سادگي به او بگوييد که شما مي خواهيد از اين به بعد دست از دزدي بردارد.
 در مورد پيامد ها صحبت کنيد
اگر شک کرده ايد که کودکتان چيزي را نديده است از قبل تصميم بگيريد مي خواهيد چه کاري انجام دهيد. اولين پيامد اين است که کودک چيزي را برنداشته ، اگر هنوز آن را دارد به صاحبش برگرداند. اين کار با همراهي يکي از والدين به صاحب فروشگاه يا دوست مدرسه اي کودک انجام مي شود. اگر امکان بازگشت شئي وجود ندارد ، کودکتان اگر پول تو جيبي مي گيرد بايد پول آن را پرداخت کند يا براي پرداخت پول آن ، تکاليفي را انجام دهد. اگر کودکتان آنچه را که برداشته بر مي گرداند، از او تشکر کنيد.
در مورد پيامد ديگري براي دزدي ، تصميم گيري کنيد. پيامدهاي مناسب مي توانند شامل محروميت از يک فعاليت يا امتياز مانند بيرون رفتن با دوستان ، تماشاي تلويزيون يا بازي ها و فعاليت هاي خاصي باشد . به کودکتان بگوييد اگر شک کنيد که او چيزي را دزديده چه پيامد هايي را به کار خواهيد برد.
چگونه مي توانيد کودکتان را به راستگويي و قابل اعتماد بودن تشويق نمائيد ؟
 قوانين را توضيح دهيد
اين مسئوليت ا به عهده کودکتان بگذاريد که نشان دهد صداقت دارد ، نه اين که شما مسئول باشيد ثابت کنيد که او دزدي کرده است. يک قانون کوتاه مدت وضع کنيد که کودک اجازه دارد فقط چيزهاي متعلق به خودش را به خانه بياورد . يعني اجازه نداشته باشد چيزي را از کسي قرض بگيرد يا چيزي را براي دوستانش پيش خودش نگه دارد . اگر کودک فقط اجازه داشته باشد وسايل شخصي خود را به خانه بياورد ، شما مي توانيد متوجه شويد اگر چيز جديدي دزديده شده و همراه وسايل اوست ، عکس العمل نشان دهيد .
اين قانون را بايد تا زماني ادامه دهيد که به مدت سه ماه هيچ نوع دزدي صورت نگرفته باشد . مطمئن شويد کودکتان فهميده که بايد ثابت کند قابل اعتماد است.
 به او فرصت بدهيد
با دادن فرصت به کودک براي نشان دادن صداقت و قابليت اعتماد خود به او کمک کنيد بياموزيد که در برابر وسوسه دزديدن ، مقاومت کند.
براي مثال به او اجازه دهيد براي خريد به فروشگاه برود و مبلغي بيشتر از قيمت کالاهاي مورد نياز ، به او پول بدهيد.
راه ديگر براي کمک کردن به کودک براي يادگيري مقاومت در برابر وسوسه دزدي ، آزمايش صداقت است. به کودک بگوييد شما قصد داريد امتحان صداقت انجام دهيد اما زمان يا مکان آن را اعلام نکنيد . به او کمک کنيد ياد بگيرد اگر براي دزدي وسوسه شد چه کاري انجام بدهد . سعي کنيد مقدار کمي پول را در جايي قرار دهيد که مي دانيد کودک آن را مي بيند.
 کودکتان را به خاطر راستگويي و قابل اعتماد بودن تحسين کنيد
اگر کودک مقدار درست باقي مانده پول را به شما بر مي گرداند ، او را به خاطر صداقت و قابل اعتماد بودنش تحسين کنيد. در ضمن مي توانيد با دادن يک جايزه مثل انتخاب يک نوار ويدئويي يا اينکه اجازه داشته باشد دوستش را براي بازي به خانه بياورد ، به او پاداش بدهيد.
چگونه بايد با دزدي کردن کودکتان برخورد کنيد ؟
 بر اساس شک خود عمل کنيد
اگر متوجه مي شويد پول يا اشياء ديگري گم شده اند يا چيزي در وسايل کودک پيدا مي کنيد که مال او نيست ، فوراً دست به کار شويد . منتظر مدرک نشويد چون هميشه نمي توان ثابت کرد که کودک دزدي کرده است.
 موضوع و پيامد آن را به کودک بگوييد
موضوع را با کودک در ميان بگذاريد _ " من امروز 5000 تومان در کيفم داشتم اما حالا نيست تا اين لحظه فقط من و تو که در اين خانه بوده ايم ". از او نخواهيد اقرار کند چون در اين صورت ممکن است دروغ بگويد.
به کودک بگوييد اگر هنوز چيزي را که برداشته است ، دارد آن را برگرداند . صرف نظر از اين که کودک شي ء دزدي را بر مي گرداند ، مشکل را به او بگوييد _ " آرش ، تو مي داني که نبايد بدون اجازه پول برداري ، اين يعني دزدي " _ و پيامد _ " امروز اجازه نداري با کامپيوتر بازي کني . " به اعتراض ها و ادعاي بي گناهي او توجه نکنيد . در مورد موضوع با کودک وارد جرو بحث نشويد . فقط پيامدها را اجرا کنيد. شايد اين کار خشن به نظر برسد ، اما در غير اين صورت کودک اجازه پيدا مي کند دزدي را ادامه دهد که اين کار مشکل بيشتري به همراه خواهد داشت.
به توافق خود پايبند باشيد و در زمان مقرر فعاليت يا امتياز مربوطه را به او باز گردانيد . ممکن است لازم شود يک پيامد را بارها استفاده کنيد تا وقتي که کودک ياد بگيرد صادق و قابل اعتماد باشد.
اگر دزدي ادامه داشت چه بايد کرد ؟
اگر دزدي در منزل هميشگي است يا بيرون از خانه هم رخ مي دهد ، آماده باشيد تا موضوع و روش مقابله با آن را با تمام کساني که دزدي کودک با آنها ارتباط پيدا مي کند در ميان بگذاريد . اين افراد بستگان ، آموزگاران و حتي صاحب فروشگاه محله مي توانند باشند تا از نزديک مراقب کودک شما باشند. مدتي طول مي کشد تا کودکان ياد بگيرند در برابر وسوسه دزدي مقاومت کنند. اغلب اوقات بستن يک قرارداد ( تفاهم نامه ) با کودک کمک کننده است ( مثال را ببينيد ).
قرارداد صداقت و اعتماد
من ................... براي مدت 4 هفته از سوم خرداد با شرايط زير موافقت مي کنم :
1. من هر روز تا ساعت 4 از مدرسه به خانه بر مي گردم.
2. من از مدرسه مستقيم به خانه مي آيم و در روزهاي مدرسه به مرکز خريد نزديک نمي شوم.
3. من چيزي را که مال خودم نيست از والدين يا اشخاص ديگر بر نمي دارم، که مي تواند شامل پول و يا هر چيز ديگر شود.
ما................. با موارد زير موافقيم :
1. يکي از ما در روزهاي مدرسه بايد تا ساعت 4 به خانه برسيم که از مريم استقبال کنيم .
2. ما هر روز در دسترس مريم هستيم تا در موارد لزوم براي انجام تکاليف به او کمک کنيم .
3. ما بايد به خاطر رعايت شرايط اين قرارداد به مريم پاداش بدهيم. ( پاداش ) هر روزي که مريم اين شرايط را رعايت کند ، مي تواند 1000 تومان بيشتر از پول تو جيبي روزانه دريافت کند.
 (‌پيامد ها / جريمه ها )
اگر مريم شروط يک يا دوي اين قرارداد را رعايت نکند ، براي هر قانون زير پا گذاشته شده 1000 تومان جريمه مي شود . اگر قانون شماره 3 را بشکند ، تمام امتيازهاي به دست آورده تا آن تاريخ را از دست خواهد داد و تا 3 روز امتياز نخواهد گرفت.
امضا و نام کودک تاريخ
امضا و نام والدين تاريخ
ساير راه کارها
• به کودک توضيح دهيد اگر راست بگويد و اعتماد شما را جلب کند مي تواند امتياز بگيرد.
• به کودک خود بگوييد امتيازات را مي تواند به يک پاداش روزانه يا يک پاداش بزرگ تر در پايان هفته تبديل کند . تصميم بگيريد کودک چه مدت بايد صادق باشد تا يک امتياز به دست آورد ، چند امتياز بايد داشته باشد تا به يک پاداش برسد ، و پاداش او چه خواهد بود . به کودک خود بگوييد اگر به هدف مقرر برسد چه چيزي را به دست مي آورد.
• تصميم بگيريد وقتي حدس مي زنيد که کودکتان چيزي را دزديده چه کار خواهيد کرد . اولين پيامد اين است که اگر کودک هنوز شيء دزدي را دارد آن را به صاحبش برگرداند ، پيامد هاي اضافي مي تواند شامل حذف يک فعاليت يا امتياز باشد همانطور که قبلاً شرح داده شد يا اگر کودکتان پول تو جيبي دريافت مي کند ، پيامد مي تواند يک جريمه مالي باشد در مورد کودک زير 10 سال مي توانيد هر بار که چيزي را مي دزدد به عنوان يک پيامد فوري از اتاق خلوت استفاده کنيد . به کودکتان بگوييد اگر دزدي کند از چه پيامد هايي استفاده مي کنيد.
• يک قرارداد کتبي بنويسيد تا شما و کودکتان امضا کنيد. قرارداد يک توافق است که اعلام مي کند از کودک شما انتظار مي رود چه کارهايي انجام دهد و چه پاداش ها و پيامد هايي به دنبال آن اعمال مي شود.
• يک جدول درست کنيد تا امتيازات به دست آمده را ثبت کنيد . جدول را جايي بچسبانيد که ديدنش براي شما و کودکتان آسان باشد ، مثل در يخچال .
• هر روزي که کودکتان دزدي نمي کد ، امتيازات را روي جدول بزنيد . کودکتان را به خاطر صداقت و قابل اعتماد بودن تحسين کنيد.
• اگر مشکوک مي شويد که کودک چيزي را دزديده است ، مدت زماني به او امتياز ندهيد. به کودکتان مشکل و پيامد آن را بگوييد _ " مريم ، فکر مي کنم تو براي اين مجله پول پرداخت نکرده اي ، اينکار دزدي است . ما همين الان به فروشگاه مي رويم ، و تو آن را پس مي دهي ، اين هفته هم اجازه نداري با برادرت به سينما بروي . " پيامد ها را همانطور که قبلاً توصيف شد به کار ببريد.
• در پايان مدت مورد توافق ، تعداد امتيازاتي را که کودک به دست آورده حساب کنيد . اگر او به هدف رسيده است ، پاداشش را بدهيد.
• اگر کودک به هدف نرسيده ، به او پاداش ندهيد ، ولي امتيازهاي به دست آورده را هم از او پس نگيريد.
• وقتي کودک بيرون است در هفته يکي دو بار اتاقش را بررسي کنيد . دنبال پول يا وسايلي بگرديد که شما پولشان را پرداخت نکرده ايد و به کودکتان هم پولي براي خريد آنها نداده ايد . اين کار ممکن است دخالت به نظر برسد ، اما شما بايد مطمئن شويد که کودکتان صداقت دارد.
• وقتي کودک خيلي راحت به هدف مي رسد ، شرايطي براي رسيدن به امتيازات را سخت تر کنيد. يعني تدريجاً تعداد امتيازاتي که کودک بايد کسب کند تا جايزه بگيرد را افزايش دهيد . سپس به تدريج مدتي را که کودک شما نبايد دزدي کند تا به پاداش برسد را زياد کنيد ، اين کار را تا وقتي ادامه دهيد که بتوانيد قرارداد و جدول را کنار بگذاريد.
• اگر هنوز به کودک مشکوک هستيد که دزدي مي کند او را زير نظر بگيريد و پيامد ها را به کار ببنديد.
• تحسين کودک را به دليل صداقت و قابليت اعتماد بودنش ادامه دهيد.
• براي اطمينان از اين که کودکتان نشان دهد راستگو و قابل اعتماد است ، حداقل بايد 3 ماه دزدي رخ نداده باشد. در اين هنگام ، مي توانيد يک شام خانوادگي مخصوص يا يک گردش بيرون از منزل را ترتيب بدهيد و موفقيت کودکتان را براي رسيدن به هدف مورد نظر جشن بگيريد.
• اگر مشکل باز هم ادامه يافت از يک متخصص کمک بگيريد.
گام هاي کليدي
• بر کودک نظارت داشته باشيد و او را در فعاليت هايي که با نظارت بزرگسالان صورت مي گيرد مشغول کنيد .
• اجازه دهيد کودک به خاطر انجام وظايف پول تو جيبي بگيرد و تشويقش کنيد که آنها را پس انداز کند.
• براي کودک توضيح دهيد دزدي چيست و چرا مشکل به حساب مي آيد.
• به کودک بگوييد که بايد دزدي را کنار بگذارد.
• در مورد پيامد ها ي دزدي صحبت کنيد.
• به کودک فرصت بدهيد تا نشان دهد که قابل اعتماد است.
• کودک را به خاطر صداقت و قابل اعتماد بودن تحسين کنيد.
• اگر حدس مي زنيد کودک دزدي کرده است فوراً دست به کار شويد.
• به کودک بگوييد چيزي را که دزديده برگرداند و پيامدي را براي عمل ناپسندي که انجام داده اجرا کنيد.
ایجاد خاطره خوب از مهد کودک ایجاد خاطره خوب از مهد کودک
مهدکودک و آمادگي آريا - 1397/03/23 - اخبار
ايجاد تجربه خوب از مهد کودک
بيشتر روانپزشکان کودک و نوجوان معتقدند که محيط ايده آل براي رشد و پرورش خردسالان ، درون خانه و در کنار والدين و خانواده است . مراقبت روزانه نزديک از شيرخوار توسط والدين در ماه هاي اول زندگي بسيار مهم است. چون در اغلب موارد اين محيط ايده آل در دسترس نيست، نقش مهد کودک ها به خصوص در سال هاي نخست زندگي بايد مورد توجه قرار گيرد . ( برخي متخصصان توصيه مي کنند والدين حداقل 6 ماه يا بيشتر ، خود از کودکشان مراقبت کنند ) .آن ها همچنين بر اهميت مواردي مانند زمان مناسب سپردن کودکان به مهد کودک ، ميزان مراقبت روزانه و کيفيت آن در تکامل بچه اتفاق نظر دارند. قبل از انتخاب يک مهد کودک ، والدين بايد منابع در دسترس را مرور کنند و نحوه برخورد با کودکان را ببينند.
گاه والدين فرزند کوچک خود را به کسي که از چند کودک ديگر نيز مراقبت مي کند مي سپارند. شير خواران و کودکان زير 5/2 سال نياز دارند به اين که :
• بزرگسالان بيشتري براي مراقبت از آن ها وجود داشته باشند.
• توجه فردي بسيار دريافت کنند.
• پرستار يا پرستاران براي يک دوره طولاني ثابت باشند.
• پرستار با آن ها بازي کند ، سخن بگويد ، به آن ها لبخند بزند ، آن ها را تشويق و سرگرم کند. والدين بايد به دنبال پرستاري باشند که خونگرم ، مهربان ، داراي اعتماد به نفس و با توجه بوده و در مقابل بچه ها مسئوليت پذير باشد . پرستار بايد بتواند مهارت هاي اجتماعي و رفتار مثبت بچه را تشويق و در مقابل رفتار هاي منفي او محدوديت هايي اعمال کند. والدين بايد به ظرفيت پرستار در برقراري ارتباط با بچه هايي در سنين مختلف حساس باشند . بعضي افراد فقط مي توانند در برخي مراحل خاص تکاملي بچه ها مفيد واقع شوند.
والدين بايد بدانند که پرستاران مهد کودک چه مدتي قرار است در اين مرکز کار کنند. تغييرات مکرر در کادر مهد کودک يا هر تغيير در يک مرحله حياتي از تکامل بچه ها مي تواند براي آن ها ناراحتي ايجاد کند. اگر والدين از عملکرد مهد کودکي که انتخاب کرده اند ، رضايت ندارند بايد پرستار کودک را تغيير دهند . همه والدين حق دارند در طول روز به مهد کودک مراجعه و وضعيت مراقبت از بچه ها را بررسي کنند.
بسياري از بچه ها ، به خصوص بعد از سه سالگي از حضور در مهد کودک هاي خوبي که بتوانند در آن جا سرگرم شوند و نحوه تعامل با ديگران را بياموزند ، سود مي برند. روانپزشکان کودک و نوجوان ، يک مهد کودک ايده آل را داراي چنين ويژگي هايي مي دانند :
• مربيان آموزش ديده و با تجربه اي داشته باشد که از بودن با بچه ها لذت ببرند ، آن ها را درک و هدايت کنند.
• تعداد مربيان و کمک مربيان کافي باشد ، حداقل براي هر 5 کودک يک مربي ( بررسي هاي نشان داده اند هر چه گروه ها کوچکتر باشند ، بهتر است ، يعني هر 5 بچه با يک مربي از 20 بچه با 4 مربي بهتر است ) .
• پرسنل ، سابقه کار طولاني در آن مهد کودک داشته باشند.
• فرصت هاي کار خلاقانه ، بازي هاي فکري و فعاليت هاي جسمي در آن جا فراهم باشد.
• فضاهايي براي تحرک در داخل و خارج ساختمان موجود باشد.
• تعداد زيادي وسايل طراحي ، رنگ آميزي و اسباب بازي و همچنين محلي براي ورزش و بازي و امکاناتي مانند تاب داشته باشد.
اگر به نظر مي رسد بچه از رفتن به مهد کودک مي ترسد ، والدين بايد محيط جديد را به تدريج به او معرفي کنند ، مثلاً يکي از والدين در کنار کودک حضور داشته باشد و نزديک محل بازي او بايستد. کودک و والد بايد هر روز مدت طولاني تري در مهد بمانند تا وقتي که کودک خود بخواهد عضوي از گروه شود.
اگرچه والدين ممکن است نگران بچه ها باشند ولي بايد در کمک کردن به آن ها براي کسب موفقيت ، پيشقدم شوند.
اگر کودک در برابر ترک خانه ، ترس مداوم يا غير معمول دارد ، والدين بايد اين مسئله را با متخصص کودکان فرزند خود در ميان بگذارند.
جدا شدن از والدين
تمام کودکان بايد ياد بگيرند که وقتي به طور موقت از پدر و مادرشان جدا مي شوند چگونه با اين جدايي کنار بيايند. اين جدايي ممکن است هم براي والدين و هم کودکان مشکل باشد. ولي پدر و مادر ها هم نياز دارند که برخي اوقات زمان هايي را براي انجام کار هاي خود اختصاص دهند و کودکان هم ممکن است از اين که اوقاتي را با اشخاص ديگر غير از پدر و مادرشان بگذرانند لذت ببرند.
گرچه خجالت کشيدن در برخورد با آدم هاي جديد و اضطراب از جدا شدن از والدين در کودکان پيش دبستاني شايع است.
هيچ گونه شواهدي هم وجود ندارد که نشان دهد مهد کودک يا سپردن کودکان به پرستار اثر بدي روي آنان داشته ست، به اين شرط که نگهداري کودک به عهده مراقبي باشد که با کفايت و دلسوز بوده و از او مراقب کند. از همه مهم تر اين که بايد سعي نمود تا حد امکان کودک هميشه نزد يک مراقب باشد نه اينکه افراد متعدد در زمان هاي مختلف مسئول نگهداري او باشند. ولي در اين بخش توصيه هايي مطرح مي شود تا به کودک پيش دبستاني خود بياموزيد با ديگران اخت شود و به راحتي دوري از شما را بپذيرد.
جدايي از والدين چه پيامدهايي دارد ؟
وقتي کودکان را نزد مراقب مي گذارند ، برخي از آن ها هنگامي که والدين مي خواهند محل را ترک کنند به پدرومادر آويزان مي شوند و گريه مي کنند . حتي فکر رفتن والدين ممکن است آنان را وحشت زده کند. برخي کودکان هم وقتي پدر و مادر نزد آن ها بر مي گردند زير گريه مي زنند.
مشکل کودکان از اينکه از والدينشان جدا مي شوند چيست ؟
کودکان پيش دبستاني ممکن است از اين موضوع بترسند که اگر اجازه بدهند پدر و مادرشان از جلوي چشم آن ها دور شوند اتفاق بدي برايشان مي افتد. گاهي نگران هستند که نکند والدينشان ديگر برنگردند و يا نگران امنيت آنان باشند. اين نوع ترس ها در زمان هايي که خانواده ها خود در فشارهستند ، مانند اسباب کشي و جا به جايي منزل ، بيماري اعضاي خانواده يا مشکل در روابط پدر و مادر ، بيشتر پيش مي آيد.
والدين هم ممکن است از گذاشتن فرزندشان نزد ساير مراقبين احساس گناه کرده يا نگراني داشته باشند ولي اين کارهم درست نيست که پدر و مادر تنها به دليل واکنش هايي که کودکان در مورد ماندن پيش ديگران نشان مي دهند تسليم شوند و هيچ وقت بدون آن ها بيرون نروند. اگر فرصت به کودکان براي آموختن چگونگي جدا شدن از والدين محدود باشد به احتمال زياد رفتارهاي وابستگي شان ادامه پيدا مي کند.
چگونه مي توان از بروز مشکل پيشگيري نمود ؟
 کودک را از پيش آماده کنيد
پيش از شروع دوره مهد کودک ، پيش دبستاني يا کودکستان در مورد آن با کودک صحبت کنيد . از مکان مورد نظر به همراه کودک بازديد به عمل آوريد تا او در آنجا احساس راحتي کند. نزديک کودک بمانيد و اجازه دهيد ساير کودکان را تماشا کند. او را مجبور کنيد در فعاليت ها شرکت کند. اگر امکان دارد ، چندين بار از محل بازديد کنيد و مدت ماندن را کمي طولاني تر نماييد.
پيش از اين که کودکان را نزد دوستان يا بستگان بگذاريد با آنها در موقعيت هاي متعدد ملاقات داشته باشيد. اين روش به کودک فرصت مي دهد تا ديگران را بشناسد و آنجا احساس راحتي کند. اگر قرار است کودک شما به يک گروه از همسالان بپيوندد ، از کودک ديگري از همان گروه دعوت کنيد که در صورت امکان ، به منزل شما بيايد . بدين ترتيب چون کودک شما با او آشنا شده او را در گروه پيدا خواهد کرد.
در روز مورد نظر ، براي کودک توضيح دهيد که او قرار است کجا برود و شما کجا مي رويد و کي بر مي گرديد. سعي کنيد زمان بازگشت خود را به چيزي که براي کودک شما قابل فهم است ربط بدهيد. مثلاً " فرزانه جان ، وقتي که ناهارت را خوردي من ميام ، يا وقتي بعازظهر از خواب بيدار شدي من بر مي گردم و تو را با خودم به پارک مي برم. "
 همه وسائل مورد نياز او را مهيا نمائيد
مطمئن شويد همه چيز براي فردي که قرار است از فرزندتان مراقبت کند ، آماده است مثل لباس ها ، وسايل يا دارو. پيشنهاد کنيد که کودکتان يک اسباب بازي مخصوص يا شي ء ديگري را که با آن احساس را حتي و ارامش مي کند از خانه با خود ببرد . در ضمن مي توانيد يک وسيله ي شخصي خودتان را نزد کودک بگذاريد تا او مطمئن شود که حتماً بر مي گرديد.
 مراحل را توضيح دهيد
روالي را براي مواقعي که کودک را نزد ديگران مي گذاريد برقرار کنيد. پس از مدتي کودک پيش دبستاني شما مي تواند بگويد اين مراحل چه چيز هايي هستند. در اينجا يک مثال مي زنيم:
• به مربي و کودکان ديگر سلام بگويد.
• کاري براي انجام دادن پيدا کند.
• مامان يا بابا را ببوسد و خداحافظ بگويد.
براي کودک توضيح بدهيد که وقتي به او خداحافظ مي گوييد ، خواهيد رفت حتي اگر او دوست نداشته باشد که شما برويد . قبل از اين که خانه را ترک کنيد ، از کودک بخواهيد اين مراحل را براي شما بگويد – " حالا يادت مانده که وقتي به مهد مي رويم چه کارهايي بايد بکنيم ؟ " وقتي جواب شما را مي دهد او را تحسين کنيد. اگر کودک اين مراحل را بازگو نمي کند به آرامي روال مورد نظر را برايش توضيح داده و به تمام سوالات او پاسخ بدهيد.
اگر دفعه قبل که کودک را نزد مراقبين ديگر گذاشتيد مشکلي وجود داشته ، به صورت خلاصه و با آرامي مرحله اي را که کودک فراموش کرده است انجام بدهد براي او بازگو کنيد. به کودک بگوييد دوست داريد اين بار چه رفتار متفاوتي را انجام بدهد _ " دفعه قبل که بابا تو را به مهد برد يادت رفت خداحافظي کني و بگذاري که بابا برود. ببينم امروز يادت مي ماند که خداحافظ بگويي و بگذاري من بروم ؟"
 در مورد پاداش ها صحبت کنيد
براي چند بار مي توانيد به کودک به خاطر پيروي از مراحل ، پاداش بدهيد. به کودک بگوييد اگر مراحل را اجرا کند چه چيزي به دست مي آورد. پاداش هاي پيشنهادي مي تواند پارک رفتن موقع بازگشتن به خانه يا يک بازي مخصوص با مامان يا بابا باشد.
 برخي اطلاعات لازم را در اختيار مراقب کودک بگذاريد
يک فهرست ازبرنامه معمول يا نيازهاي خاص کودک را براي مراقب آماده کنيد. هميشه شماره تماسي را براي مواقع اضطراري مشخص کنيد. به مراقب بگوييد که وقتي خداحافظي مي کنيد مي رويد ، حتي اگر کودک ناراحت شود يا اعتراض کند . مي توانيد از مراقب بخواهيد يادداشت کند که هر بار چقدر طول مي کشد تا پس از رفتن شما کودک آرام بگيرد.
در مواقعي که هم شما و هم مراقب در منزل يا مهد ، حضور داريد بايد توافق کنيد که چه کسي بايد بد رفتاري کودک را مديريت کند ، اگر اين توافق وجود نداشته باشد کار مشکل مي شود از قبل تصميم بگيريد چه کسي موقع بردن و آوردن کودک مسئول رعايت قانون و انضباط است. اگر پيامد ها بي ثبات باشند يا والدين و مراقبين مدت طولاني با هم صحبت يا جرو بحث کنند بدون اين که به کودک توجه داشته باشند مشکل رفتاري کودک بيشتر مي شود.
چگونه کودک بايد بياموزد که وقتي شما مي رويد آرام بماند؟
 ديگران را به کودک معرفي کنيد
بسياري از کودکان پيش دبستاني نياز به کمک والدين دارند تا در موقعيت هاي جديد آرامش خود را به دست بياورند. کودک را به کودکان و بزرگسالان جديد معرفي کنيد. مدتي را به صحبت با بقيه بزرگسالان و بازي با کودکان ديگر اختصاص بدهيد.
 کودک را با يک فعاليت سرگرم کنيد
کاري را پيشنهاد کنيد که کودک مي تواند انجام بدهد. به کودک کمک کنيد به جاي اين که در يک گروه بزرگ وارد شود به تنهايي يا با يکي دو نفر ديگر يک فعاليت مشخص را شروع کند. کاري کنيد تا انجام دادن آن فعاليت براي کودک دلچسب تر از چسبيدن به شما باشد. به اين منظور ، وقتي کودک با ديگران قاطي مي شود از او تعريف کنيد . اگر به شما چسبيد اين رفتار کودک را ناديده بگيريد.
 خداحافظ بگوييد و برويد
وقتي زمان رفتن است ، به کودک يادآوري کنيد کجا مي رويد و چه موقع بر مي گرديد . بي خبر کودک را ترک نکنيد. به آرامي و با اطمينان به او خداحافظ بگوييد و برويد. اعتراض هاي کودک را ناديده بگيريد و برنگرديد. اگر نگران هستيد مي توانيد به مراقب تلفن کنيد تا مطمئن شويد کودک آرام گرفته است.
 وقتي که باز مي گرديد
با کودک سلام و احوالپرسي کنيد.
مدتي را به خود کودک اختصاص بدهيد. از او بپرسيد وقتي شما نبوديد چه کار کرده است. آماده باشيد تا کودک کمي به شما بچسبد. اين موضوع بعد از پايان ساعت جدايي قابل انتظار است. اگر مراقب موضوع جالبي را در مورد کاري که کودک انجام داده به شما مي گويد ، ذوق و شوق نشان دهيد و تلاش کودک را تحسين کنيد.

 مراحل را مرور کنيد
به کودک بگوييد از کدام يک از رفتار هاي او وقتي پيش مراقبين بوده راضي هستيد. " سامان جان ، امروز خيلي خوب به بچه ها سلام کردي . " اگر کودک مراحل را اجرا کرده او را تشويق کنيد و اگر از قبل توافق کرده بوديد که به او پاداش بدهيد حتماً بدهيد ولي اگر مشکلاتي رخ داده ، پاداش مورد نظر را ندهيد.
به صورت خلاصه و آرام مرحله اي را که کودک فراموش کرده انجام بدهد براي او توصيف کنيد . " تو قانون ما را فراموش کردي که دستم را ول کني و با يک چيز ديگر بازي کني . " براي دفعه بعد يک هدف مشخص کنيد _ " دفعه بعد که تو را در مهد مي گذارم بگذار ببينم يادت مي ماند که دست مرا ول کني و چيزي براي بازي پيدا کني . "
تقدیم به پدران و مادران عزیز تقدیم به پدران و مادران عزیز
مهدکودک و آمادگي آريا - 1397/03/23 - اخبار
تقديم به پدر و مادر عزيز
يک ساعت
يادش مي آيد وقتي که کوچک بود روزي پدرش خسته و عصباني از سر کار به خانه آمد. او دم در به انتظار نشسته بود. گفت بابا ، يک سوال بپرسم ؟
پدرش گفت : بپرس پسرم ، چه سوالي ؟
پرسيد : شما براي هر ساعت کار چقدر پول مي گيريد ؟
پدرش پاسخ داد: چرا چنين سوالي مي کني ؟
فقط مي خواهم بدانم. بگوييد براي هر ساعت کار چقدر پول مي گيريد ؟
پدرش گفت : اگر بايد بداني خوب مي گويم . ساعتي 20 دلار.
پسرک در حالي که سرش پايين بود آه کشيد ، بعد به پدرش نگاه کرد و گفت : مي شود لطفاً 10 دلار به من بدهيد؟
پدر عصباني شد و گفت : اگر دليلت براي پرسيدن اين سوال فقط اين بود که براي خريدن يک اسباب بازي مزخرف از من پول بگيري ، سريع به اتاقت برو و فکر کن که چرا اين قدر خودخواه هستي ! من خيلي خسته ام و براي چنين رفتارهاي بچه گانه اي وقت ندارم.
پسرک آرام به اتاقش رفت و در را بست.
پدر نشست و باز هم عصباني تر شد. پيش خودش گفت : چطور به خودش اجازه مي دهد فقط براي گرفتن پول از من چيزي بپرسد ؟ بعد از حدود يک ساعت آرام تر شد و فکر کرد که شايد با پسر کوچکش خيلي تند و خشن رفتار کرده . شايد واقعاً چيزي بوده که او براي خريد ش به 10 دلار نياز داشته . به خصوص اين که خيلي کم پيش مي آمد پسرک از او درخواست پول کند.
پدر به سمت اتاق پسر رفت و در را باز کرد و گفت : با تو بد رفتار کردم. امروز کارم سخت و طولاني بود و همه ناراحتي هايم را سر تو خالي کردم.
بيا اين 10 دلاري که خواسته بودي بگير.
پسرک خنديد و فرياد زد : متشکرم بابا . بعد دستش را زير بالشش برد و از آن زير دو اسکناس 5 دلاري مچاله شده در آورد. پدر وقتي ديد خودش پول داشته دوباره عصباني شد و گفت : با اين که خودت پول داشتي چرا دوباره تقاضاي پول کردي ؟
پسرک گفت : براي اين که پولم کافي نبود ولي الان 20 دلار دارم. پدر، آيا مي توانم يک ساعت از کار شما را بخرم تا فردا يک ساعت زودتر به خانه بياييد و با ما شام بخوريد ؟ !
10 بازی برای کودکان خجالتی 10 بازی برای کودکان خجالتی
مهدکودک و آمادگي آريا - 1397/03/23 - اخبار
بازی های زیر برای کاهش هراس اجتماعی و رفع خجالت و کمرویی کودکان مناسب است:

1 - مسابقه گویندگی

در این بازی هر کودکی سعی می کند متنی را که از قبل تنظیم شده است بدون اشتباه بخواند (به تقلید از گویندگان اخبار تلویزیون و رادیو). برنده کسی است که مسلط تر از دیگران بوده و کمتر اشتباه داشته باشد.

2 - بازی «مصاحبه تلویزیونی»

یکی از کودکان نقش فیلمبردار را با گذاشتن یک شی بر دوش ایفا می کند و فرد دیگر نقش مصاحبه گر را با گرفتن یک شی به عنوان میکروفن بازی می کند و از بچه های دیگر در رابطه با موضوعاتی که از قبل تنظیم شده است، سوالاتی می کند ازجمله در زمینه بهداشت دهان و دندان، رفتار در خانواده، رفتار در مدرسه، اطلاعات عمومی و...

3 - بازی «نقل خاطره، داستان، شعر، معما و لطیفه»

از کودکان خواسته می شود با آرامش کامل، یکی از خاطرات خود یا داستان و شعری را که یاد دارند برای دیگر اعضای گروه تعریف کنند نتیجه گیری از خاطرات و داستان ها با هدایت بزرگ ترها و توسط اعضای گروه انجام می شود.

4 - بازی «چه کسی می تواند دیگران را بخنداند»

یکی از کودکان موظف می شود با انجام حرکات خنده دار، دیگر افراد را بخنداند. از دیگر افراد خواسته می شود در مقابل خندیدن مقاومت کنند چون برنده کسی است که افراد بیشتری را بخنداند.

5 - بازی «کامل کردن یک داستان»

یک نفر ابتدای یک داستان را تعریف می کند و از کودکان می خواهد که آن داستان را ادامه دهند. مثال: یک روز یک شکارچی در جنگل با یک شیر برخورد کرد... حالا بقیه داستان را یک نفر از کودکان ادامه می دهد و به همین ترتیب بقیه داستان را سایر کودکان ادامه می دهند.

6 - بازی «کامل کردن یک شعر»

یک مصرع از یک شعر خوانده می شود و از کودکان خواسته می شود که مصرع و بیت های بعد را به نحوی که وزن و قافیه به هم نخورد بگویند. برنده کسی است که شعرش نزدیک تر به مضمون اصلی باشد.

7 - بازی «تکمیل جملات»

برای کودکان یک سری جملات ناقص می خوانیم و آنها باید حدس بزنند که در جای خالی، چه کلمات و جملاتی را قرار دهند (این موارد می تواند در ابتدا، وسط یا آخر جمله باشد) مثال: ....... بارید و تمام لباس هایم خیس شد.

امروز با آنکه ........ راه می رفتم به زمین خوردم.

هر کسی که دوست دارد موفق شود باید......

8 - بازی «پاسخ به پرسش ها»

کودکان باید به سوالات مطرح شده پاسخ صحیح دهند.

مثال: - وقتی هوا سرد می شود چه می کنیم؟

وقتی هوا گرم می شود چه کاری می کنیم؟

وقتی بنزین خودرو تمام می شود چه باید کرد؟

وقتی که هوا تاریک می شود چه باید کرد؟

وقتی می خواهیم خط صاف رسم کنیم از چه وسیله ای باید استفاده کنیم؟ و سوالاتی از این قبیل.

9 - بازی «داستان سازی با تصاویر»

- یک سری از تصاویر مختلف را به کودکان نشان می دهیم و از هر کودک می خواهیم برای آن تصویر، یک داستان تعریف کند.

10 - بازی «معلم بودن»

این بازی با توجه به هدف های آن می تواند به شکل های مختلف اجرا شود ازجمله شیوه برخورد با بچه های تنبل و درس نخوان، روش های تشویق، روش های تنبیه، مشخصات یک معلم خوب، اخلاق و رفتار کلاسی و مواردی از این قبیل که همه به شکل نمایشی قابل اجراست.

کودکان باید نقش های مختلف را بازی کنند تا به درک احساسات دیگران نائل شوند.
اولین گام برای غلبه بر ترس از مهد یا مدرسه،آگاهی یافتن از علت آن است اولین گام برای غلبه بر ترس از مهد یا مدرسه،آگاهی یافتن از علت آن است
مهدکودک و آمادگي آريا - 1397/03/23 - اخبار
چه مهارت ها یی بیاموزیم؟
ـ فرزندتان باید مهارت های جسمانی را بیاموزد تا بتواند زمانی که پدر و مادر در کنارش نیستند از پس کارهای شخصی خویش برآید. برای مثال به فرزندتان یاد بدهید، از عهده بستن بند کفش ها، دکمه لباسش و... برآید، تا مورد تمسخر همکلاسی هایش قرار نگیرد.

ـ فرزندتان باید مهارت های ذهنی را هم یاد بگیرد. برای نمونه، فرزند دلبندتان باید نام و نام خانوادگی، نشانی منزل و شماره تلفن را بلد باشد. همچنین باید بتواند راجع به حوادثی که در محیط مدرسه برایش اتفاق می افتد واضح و روان صحبت کند.

ـ فرزندتان باید مهارت های اجتماعی را نیز بیاموزد، زیرا مدرسه یک محیط اجتماعی است. مهارت هایی شامل این موارد:

الف) فرزندتان باید شناخت دقیقی از توانایی ها، افکار، احساسات، عقاید و هیجانات خود داشته باشد.

ب) شما باید به فرزندتان خطرات موجود در محیط زندگی را بگویید و همچنین راه های پیشگیری از این خطرات را به او بیاموزید. مثلا با افراد غریبه همصحبت نشود، از آنها چیزی نگیرد یا ویژگی های یک دوست خوب را بداند یا اگر گم شد، پیش پلیس برود و... .

ج) فرزندتان باید بتواند علاوه بر ارتباط برقرار کردن با شما و معلمش با همکلاسی هایش نیز ارتباط برقرار کند.

اگر ترس کودک در طول سال تحصیلی ادامه یابد، باید حتماً موضوع را به اطلاع معلم او رساند. در بسیاری از مدارس یک مشاور، مددکار اجتماعی، یا روان شناس مدرسه حاضر است تا با کودکان صحبت کند و آن ها را در غلبه بر ترس هایشان یاری رساند. همچنین گاهی گروه های مشاوره ای در مدارس فعال اند که به نیازهای کودکان رسیدگی می کنند.
گاهی ترس کودکان از مدرسه ربطی به خود مدرسه ندارد. گاهی ترس کودکان از مدرسه ربطی به خود مدرسه ندارد.
مهدکودک و آمادگي آريا - 1397/03/23 - اخبار
ده موردی که سبب اضطراب کودکان هنگام ورود به مدرسه می شود
ترس از تجربه: بسیاری از کودکان از این که موقعیت های جدید را تجربه کنند می ترسند. آن ها پیشاپیش دچار نگرانی می شوند و وقتی زمان تجربه ی موقعیت فرا می رسد نمی توانند درست عمل کنند. یک راه یاری رساندن به چنین کودکی آن است که در هنگام درس خواندن به او کمک کنید تا احساس آمادگی کند. به او گوشزد کنید که اطلاعاتش خوب است و شما مطمئن هستید که به خوبی از پس کارش بر می آید.

تنش: بعضی بچه ها وقتی که حس می کنند که محیط مدرسه شان نابسامان است یا در کلاس درس شان شرایطی غیرمنصفانه حاکم است، دچار اضطراب می شوند. کارشناسان بر این باورند که اگر والدین در موقعیت های پرتنش به یاری فرزندان شان بشتابند تا با هم راه چاره ای پیدا کنند، به این روش به آن ها می آموزند که چگونه در چنین مواقعی با مشکل خود برخوردی سازنده داشته باشند.

ترس از جمع: کودکان از جا کردن خود در جمع، دوست پیدا کردن، قضاوت دیگران، مسخره شدن و طرد شدن نگران اند. فرزند خود را تشویق کنید که به جای کنار کشیدن خود از جمع، وارد آن شود و برایش از راه های مختلف دوست یابی صحبت کنید. بر اساس نظر انجمن ملی روان شناسان مدرسه (NASP) اگر به کودکان خود مهارت های اجتماعی، روش های حل مسئله، و رفع درگیری را بیاموزیم، سلامت روانی آن ها را تقویت کرده ایم.

شکست: ممکن است نگرانی فرزندتان از این باشد که تکالیفش در مدرسه بیش از حد سخت باشد به طوری که از پس انجام آن برنیاید، یا سؤالی پرسیده شود که جواب درست آن را نداند. این آگاهی را به کودک خود بدهید که هر کسی ممکن است اشتباه کند و همزمان تلاش او را تحسین کنید.

شرکت در گروه: اگر فرزندتان دوست دارد که عضو گروه سرود باشد، در تئاتر مدرسه نقشی بگیرد یا در تیم ورزشی مدرسه بازی کند، به هر حال، اهمیت دارد که به او بگویید قرار نیست که همه همیشه موفق باشند. اگر در یک مورد موفق نشد همیشه فرصت های دیگری هم در انتظار اوست و می تواند در فعالیت دیگری شرکت کند. در تمرین هایش کنارش باشید: همراهش دیالوگ های تئاتر یا اشعار سرودش را تمرین کنید و یاری اش کنید تا بتواند در فعالیتی که انتخاب کرده مهارت بیابد.

نمره: بعضی از بچه ها از این نگران اند که مبادا بهترین نمره را در ریاضی نگیرند، شاگرد اول نشوند یا معدل شان از حد معینی کمتر شود. به فرزند خود یادآوری کنید که از آن ها توقع ندارید که بهترین باشند.

شرکت در گروه: اگر فرزندتان دوست دارد که عضو گروه سرود باشد، در تئاتر مدرسه نقشی بگیرد یا در تیم ورزشی مدرسه بازی کند، به هر حال، اهمیت دارد که به او بگویید قرار نیست که همه همیشه موفق باشند. اگر در یک مورد موفق نشد همیشه فرصت های دیگری هم در انتظار اوست و می تواند در فعالیت دیگری شرکت کند. در تمرین هایش کنارش باشید: همراهش دیالوگ های تئاتر یا اشعار سرودش را تمرین کنید و یاری اش کنید تا بتواند در فعالیتی که انتخاب کرده مهارت بیابد.

فشار همسالان: بچه ها دوست دارند که خود را در جمع جا کنند، و ممکن است انتظاراتی که همکلاسی هایشان از آن ها دارند باعث نگرانی آن ها شود. آن ها را تشویق کنید که درباره ی نگرانی های شان برای تان صحبت کنند. گاهی بازگو کردن ترس ها برای شان سودمند است. به حرف های آن ها گوش بدهید اما در برابر این وسوسه که بخواهید به طور مستقیم مسئله ی فرزندتان را حل کنید مقاومت کنید– به جای این کار، به همراه او به موضوع پیش آمده فکر کنید و با هم به دنبال راه حل بگردید. به کمک کودکان حل مسئله کنید و نه به جای آن ها. کودکان با ایفای نقشی فعال در حل مسائل، می آموزند که چگونه خودشان به طور مستقل به حل مسائل خود بپردازند.

اوضاع خانه: به باور کارشناسان، گاهی ترس کودکان از مدرسه ربطی به خود مدرسه ندارد. ممکن است بچه ها احساس کنند که در نبود آن ها، یکی از والدینشان در خانه به دلیل افسردگی یا تنش، به آن ها نیاز دارد. اگر چنین باشد راه حل این مشکل در پرداختن به مشکلات خانواده است.

ترس از قلدرها: بچه های ما از این که بچه های دیگر به گونه ای آن ها را آزار بدهند نگران اند و این احساس می تواند برایشان بسیار عذاب آور باشد. نگرانی آن ها را جدی بگیرید. به آن ها توضیح بدهید که قلدرهای مدرسه وقتی می بینند که بچه های دیگر از آن ها می ترسند بیشتر احساس قدرت می کنند. با آن ها صحبت کنید که چه طور می شود بدون نشان دادن واکنشی که دلخواه فرد زورگوست، اوضاع را بهتر کرد. به فرزند خود یاد بدهید که چگونه تحریک های تمسخرآمیز فرد زورگو را نادیده بگیرد، راه خود را برود و در صورت نیاز از یک بزرگ تر کمک بخواهد.صفحه 1 از 8